A- A A+

Urząd Gminy w Wilkowicach

43-365 Wilkowice
ul. Wyzwolenia 25
tel. +48 33 499 00 77
fax. +48 33 817 30 43
Czwartek, 13:19, 9 Kwiecień 2020
Indeks

Święta w czasie epidemii

Drodzy Pacjenci, mieszkańcy Gminy Wilkowice, przyszło nam się zmierzyć z największą bitwą biologiczną. Nasz wróg – to maleńka cząsteczka wielkości 80‑120 nm, która może przeżyć poza naszym organizmem nawet do 9 dni w zależności  od warunków i od materiału na którym wirus się znajduje. Dzisiejsza medycyna jeszcze nie potrafi zapanować nad infekcją, którą ten wirus SARS-CoV-2 powoduje. Dlatego tak ważna jest izolacja, to dzięki zamknięciu szkół, przedszkoli, większości sklepów, zakładów pracy, wprowadzeniu obostrzeń przez GIS, Ministerstwo Zdrowia, a także przez Rząd, które ma na  celu zminimalizowanie rozprzestrzeniania się infekcji COVID 19 .

W większości zakażeń dochodzi przez kontakt z osobą chorą, kiedy osoba oddycha, kicha, kaszle. Drogą kropelkową wirusy dostają się do naszego organizmu. Dlatego najlepszym lekarstwem jest unikanie jakichkolwiek kontaktów. Dziś, pozostając w domu, unikając kontaktu z najbliższymi, siedząc przed telewizorem, możemy komuś uratować  życie. Jeżeli wyjść już musimy, zakładajmy maseczkę, to ona zapobiega przed  rozprzestrzenianiem się tych wirusów dalej. Nawet maseczka uszyta w domu może zapewnić nam ochronę, może tylko częściową, ale jednak ochronę. Wiemy, że  wiele osób zaraża przed pojawieniem się objawów choroby. Kiedy oboje założymy maseczki, to ja ochronie Ciebie, a Ty ochronisz mnie. Pamiętajmy o częstym myciu rąk lub ich dezynfekowaniu. Dopiero wybuch epidemii uświadomił nam jak zgubny może być nawyk dotykania twarzy. Średnio 23 razy dotykamy twarzy w ciągu godziny. Kontakt błon śluzowych nosa, jamy ustnej z rękami – to jedna z najczęstszych dróg rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych

To bardzo dla nas trudny czas. Wiele osób zastanawia się czy te rygorystyczne zalecenia są konieczne. Nie tylko możemy w tej walce stracić zdrowie, a również życie. Wiemy też, że to co się obecnie dzieje wpłynie mocno na nasze gospodarcze, społeczne egzystowanie.  Kolejne wprowadzane obostrzenia są konieczne,  aby ilość zachorowań w danym czasie była jak najmniejsza  i  możliwa do zaopiekowania przez naszą już niewydolną służbę zdrowia.

Chciałabym również zapewnić naszych pacjentów, iż uczyniłam wszystko, aby zachować ciągłość świadczenia usług w naszym SGZOZ w Wilkowicach. Zostały wprowadzone najnowocześniejsze możliwości informatyczne w celu rozbudowania naszego zasięgu świadczenia usług, kadra naszego Ośrodka została podzielona na zespoły w celu zminimalizowania problemu objęcia wszystkich kwarantanną lub zachorowaniem. Bardzo szybko dostosowaliśmy się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, wprowadzając teleporady, mimo że wielu pacjentom to się nie spodobało.  Nasz personel zaopatrzony jest w środki ochronny osobistej, posiadamy zapas płynów dezynfekcyjnych. Każdy pacjent wchodzący do ośrodka zdrowia na konsultacje osobistą ma możliwość dezynfekcji rąk oraz otrzymuje maseczkę.

Na zakończenie pragnę zwrócić się do Państwa z życzeniami na zbliżające się Święta Wielkanocne. Święta, których symbolem jest jajko – symbol zwycięstwa życia nad śmiercią jest zapowiedzią nowego życia,  nowego lepszego czasu. Początkowo święcono wyłącznie jaja barwione na czerwono, czerwień to kolor krwi Chrystusa, jednocześnie esencja życia, to kolor triumfu i zwycięstwa. Mamy przed oczyma Chrystusa z czerwoną chorągwią w purpurowym płaszczu królewskim przedstawionego jako zwycięzca śmierci. I tego odrodzenia, nowego lepszego życia życzę na nadchodzące Wielkanocne Święta Zmartwychwstania Pańskiego!!!!

 

Dbajcie o Siebie i o Swoich Bliskich

 

Kierownik SGZOZ w Wilkowicach

Katarzyna Banet-Skwarna

Czwartek, 08:35, 28 Maj 2020

GODZINY PRACY GOPS

Czytaj dalej »
Obrazek 0 z 0